úterý 24. prosince 2013

AKINEZE KRÁLÍKŮ


Akineze je uvedení králíka do hypnotického stavu strnulosti, nehybnosti.
Důvodem, kdy můžeme králíka uvést do akineze je klasické vyšetření u veterinárního lékaře, kdy potřebujeme poslechnout srdce, prohlédnout uši nebo srst a pacient s námi nechce spolupracovat. Králíka můžeme také zhypnotizovat sami, například když potřebujeme ostříhat drápky a víme, že bez boje se jich nevzdá. Bohužel však ne každý králík, stejně jako člověk se dá do hypnózy uvést.
Do hypnotického stavu uvedeme jedince tak, že ho položíme na záda, současně jej fixujeme jednou rukou za uši a druhou jemně a pomalu hladíme po břiše. Při hlazení můžeme monotónně mluvit. Vše provádíme za naprostého klidu a ticha.  Králíka musíme na akinezi postupně navykat. Zezačátku zkoušíme ponechat na 30s a probereme, postupně dobu prodlužujeme a časem se můžeme dostat až na 3-4 minuty. V případě, že bychom ho nechali v hypnóze déle, než dokáže snést, vystavujeme jej riziku, že mu začne modrat čumák a dusit se. Pokud zaznamenáme modrání čumáku, je nutné králíka ihned probudit. Králíka vzbudíme silným tlesknutím či jiným hlasitým zvukem, který ho vyruší. 
Nakonec bych chtěla upozornit na to, že králík pochopitelně po celou dobu akineze vnímá bolest, tudíž hypnózu rozhodně nezaměňujte s anestezií a vyvarujte se tak zákrokům a manipulacím, při kterých by zvíře mohlo trpět a cítit nepřiměřenou bolest.

uvedení do akineze

zhypnotizovaný králík


Zdroj: předmět Chov drobných zvířat, SOŠ Veterinární Hradec Králové


Čistou mysl

Lucka


Žádné komentáře:

Okomentovat